DataLife Engine > Історія міста > Що шукали фашисти в житомирських підземеллях?

Що шукали фашисти в житомирських підземеллях?


12 травня 2009. Разместил: klaban
Якщо вірити краєзнавцям і написам на кам'яній брилі в сквері за колишнім обкомом партії, Житомиру більше тисячі ста років. Власне, саме звідти, з Замкової гори і почало розростатися місто. У стародавні часи гору вінчав замок, ймовірно з чотирма вежами. З одного боку замок був захищений річкою, нині брудною і ущербною, а тоді судноплавною Кам'янкою. Знову ж таки можливо, берег круто нависав, всією своєю семидесятіметровою висотою. Але з протилежного боку замок був доступний для незваних гостей, і тому від нього радіальними променями були прокладені підземні ходи, ймовірно, з військово-тактичної метою: якщо місто захватить ворог, то в підземеллях можна сховатися, а також приховано пересуватися з однієї частини міста в іншу. Цьому сприяє принцип побудови підземних ходів: промені, немов з'єднані «кільцевою» лінією метро.

... Як далеко, були прокладені підземні ходи? На цей рахунок висловлювалися і вкрай гіперболічний гіпотези (мовляв, дістає «метро» мало не до Бердичева, а то й далі), але підтвердження отримали поки що лише більш скромні варіанти.

Близько профтехучилища № 6 (вулиця Старовільска) - це місце поки саме віддалене від Замкової гори. У середині вісімдесятих після однієї з публікацій у місцевій газеті на дану тему в редакцію подзвонила жінка і повідомила, що виявився підземний хід.В будинку поруч з ПТУ № 6. виявилося наступне- під кухнею та сім'я років тридцять користувалася погребом, а одного разу чоловік поліз туди і провалився ще глибше. При обстеженні ділянки підземного ходу пройшовши близько п'ятнадцяти метрів в повний зріст,побачили: в обкладених цеглою стінах де-не-де стирчали металеві крюки і скоби, земляна підлога була сирою, просочувалася вода. В одному кінці та ділянка була засипана сміттям, а в іншому виявився тупик (цегляна стіна).

Заповідник розбійників?
Ще за царя-батюшки житомиряни подейкували, що в підземеллі влада ховає якісь цінності. А ще були чутки про те, що в підземних лабіринтах ховаються розбійники з награбованим скарбом. Та вже і в нашому столітті, навіть після війни житомиряни вважали, що під тим місцем, де потім побудували облмуздрамтеатр, в підземних ходах замітали сліди кримінальні елементи, добре там орієнтувалися.

Документи зникли
Усні розповіді старожилів, що я чув, місцями дуже інтригують. Житомиряни запевняли, що перед першою світовою війною губернатор прийняв рішення про наукове обстеження підземних ходів. Але в силу якихось причин у складі комісії переважали не фахівці відповідного профілю, а військові чини. Довго вони шукали, вивчали, а потім представили керівництву докладний звіт. Що було в тому звіті - невідомо. Докопуючись до розгадки, навіть бачили папку з відповідним написом. Папка - досить велика, але порожня!
Документи зникли, і, очевидно, їх відвезли досить далеко. На таке припущення наштовхує подальша інформація.


Що ж шукали фашисти?
Старожили стверджували, що, увійшовши до Житомира, фашисти першим ділом організували спеціальну команду і почали обстежувати підземелля. В районі нинішньої Соборної площі навіть виселили місцевих жителів, тей район обнесли високим дерев'яним парканом, викопали ями. І відразу розвісили оголошення про те, що будь-який прояв інтересу до розкопок буде каратися смертю. Яка причина такої секретності? Можна припустити, що хтось здав фашистам ті самі зникли документи, і, маючи у своєму розпорядженні такий путівник, окупанти відразу кинулися за ... За чим же?

Більш того, в середині вісімдесятих один житомирянин розповідав, що на початку війни в районі вулиці Басейної упало кілька бомб, і утворилися воронки подекуди оголивши підземні ходи. Розповідавший про це разом зі своїми однолітками встиг злазити туди, потрапляючи у великі підземні зали, де бачили скрині. Запам'яталося, що крім проломів, ні входів, ні виходів в тих залах не було (тобто, скрині внесли туди і відразу вхід замурували). Але що ж було в скрині, підлітки дізнатися так і не встигли, оскільки місто зайняли фашисти і спішно позасипали ті воронки.

Що знав архітектор?
Через кілька років після війни на площі, нині Соборній, почали зводити будівлю обкому партії. В процесі робіт натрапили на сім підземних ходів, схему яких склав один з архітекторів, причетних до того будівництва. Розповідаючи про свої підземних вишукуваннях в колі друзів, той архітектор вигукнув: «Я бачив таке, таке! Доведу справу до кінця - і буде сенсація! »А незабаром того архітектора знайшли мертвим на березі Кам'янки. За офіційною версією - потонув, але як, в такому випадку, він опинився на березі?

В кінці сімдесятих років вдова того архітектора підтвердила, що чоловік дійсно склав схему ходів і що у неї є копія тієї схеми. Де ж зараз та копія?

Шанси були.
Навіть ті житомиряни, кому зараз ще під п'ятдесят, пам'ятають, як тема підземних ходів оживала у зв'язку з тими чи іншими будівельними роботами, зокрема, коли зводили дванадцятиповерховий будинок з гастрономов на площі Соборній. А в сімдесяті роки на цій же площі (за спиною стоїть там пам'ятника) раптом опустилася вниз на триметрову - глибину ділянка землі (до двадцяти квадратних метрів). Тоді був шанс досліджувати підземні ходи, один з яких вгадується в напрямку аптеки на протилежній стороні площі. Ті ходи, напевно, були з числа самих старих, ще не обкладена цеглою. Але замість обстежень до того провалу підганяли самоскиди з рідким бетоном, яким заливали підземелля, відгороджуючись товщею бетону від разгадок інтригуючих таємниць.
Інформація взята з газети «Бізнес-Клуб» від 17 березня 1999 р