DataLife Engine > Історія Житомирської області > Імені древнього Рима.Романів.

Імені древнього Рима.Романів.


11 травня 2009. Разместил: klaban
ІМЕНІ ДРЕВНЬОГО РИМА
Райцентр Романів розташований в 72-х кілометрах від Житомира, на березі невеликої річки Лісової. Населення селища складає близько восьми тисяч чоловік. Не дивлячись на провінціальність, Романів має досить цікаву історію...
ПРИЧОМУ ТУТ ЦАРІ?
Недалеко від Романова розташоване село Колодяжне, біля якого археологи у свій час виявили залишки давньоруської фортеці-городища, побудованого, зважаючи на все, ще в часи Київської Русі, приблизно в XII столітті. Виявилося, що городище - ні що інше, як давньоруське місто Колодяжне, що згадується в літописах. Археологи виявили на місці розкопок сліди древньої битви, що доводило руйнування міста монголо-татарами в 1240 році (останній факт також згадується в літописах).
Що ж стосується самого Романова, можливо, і він бере свій початок із часів Київської Русі, однак у письмових джерелах згадується вперше аж в 1471 році, причому аж ніяк не як фортеця, а як саме звичайне село, що так і називалося - Романів. Що стосується назви, то в російського історика Карамзіна (мабуть, щоб догодити російським царям) село згадується у зв'язку з династією Романових, мовляв, не виключено, що селище назване було на честь царського будинку. Припущення, звичайно, цікаве, але добре, що Карамзін тільки припускає, а не доводить свою гіпотезу, оскільки в 1471-му році ні про яку династію Романових не те що у світі, але навіть у тодішній Москві ніхто й не чув. Село входило до складу Литовського князівства і його назва має зовсім інше походження. Генуеський купець Джакомо Пінци, що відвідав ці місця в 1510 році, записав у своїх замітках, що: "Селище Роменов названо так тому, що його жителі - майже суцільно польські католики, і бажаючи показати свою вірність Святому Престолу, вони називають своє бідне збіговисько жалюгідних солом'яних халуп "подібним до Рима"...". Так що жителі нинішнього Романова можуть пишатися: їхнє селище подібне до Рима.