На головнуЗворотній зв'язок English version Розміщення реклами

Історія міста Житомир

Пам'ятки культури

Архітектура

Сьогодення міста

Фото Житомира

Музеї

Сайт знаходиться в стадії наповнення

Пошук по сайту:   

Інформер
Погода в Житомирі
*****
RSS
Новини Житомира
Дитячий табір в Греції — гарантування незабутніх емоцій та 9 головних аспектів відпочинку від «Сант Валентин»
Не варто зайвий раз говорити про те, що відпочинок в таборі це завжди можливість отримати велику кількість позитивних емоцій, активне заняття спортом, оптимальні умови для проживання.

Які методи використовуються в неруйнівному контролі
Неруйнівним контролем називається перевірка надійності та властивостей як цілого об'єкта, так і його складових. При неруйнівному контролі застосовуються методи, що дозволяють провести дослідження без ...

Вибір і стиль: Як обрати ідеальні великі вуличні вазони для вашого саду.
Великі вуличні вазони відіграють незамінну роль у створенні привабливого обліку вашого саду чи подвір'я. Вони не тільки прикрашають простір, а й створюють особливу атмосферу, надаючи йому розкіш та ...

Що таке тропічний душ і який він буває
Хочете відчути себе в справжньому SPA салоні не виходячи з дому? В цьому вам допоможе тропічний душ, який можна встановити без особливих проблем в будь-якій ванній кімнаті і отримати чудовий ...

Ремонт кавомашин в Житомирі
Складно уявити початок дня без чашки ароматної кави.

Реклама
Новини партнерів

Логин:  
Пароль:  
Регистрация
Забыли пароль?
Місто
Випадкове фото

Ваше місце розташування на сайті:

Запрошуємо у Житомир » Історія районів Житомирської області » Історія Черняхівського району » Село Зороків Черняхівського району.

Шановні гості сайту, якщо Вам відомі якісь цікаві факти з життя міста чи Ви маєте власні фото Житомира і бажаєте поділитися ними з іншими, тоді надсилайте ваші матеріали та побажання за адресою admin@city.zt.ua


Село Зороків Черняхівського району.
26 липня 2009
 (голосів: 3)
Село Зороків, як писав краєзнавець Микола Брицун, одне з найдавніших на Черняхівщині. Знання кореня "зро", "зрити", тобто дивитись, споглядали крізь густий ліс, зарослі. Село було побудовано в урочищі Зорок, ручай, річечка Зорка. А поселення людей почало називатись Зороков.
Зараз - це центр сільської ради, дворів 117, населення 310 чоловік. Сільській раді підпорядковані населені пункти: Зороків, Вишпіль, Іванків.
Село Зороків відоме з 1772 року. Воно розташовано за 16 км від обласного центру Житомира і за 7 км від районного центру Черняхова і залізничної станції Горбаші.
В селі в 1772 році на кошти прихожан була побудована церква в ім'я Василя Великого, а в 1869 році було прибудовано нові бокові частини і дзвіницю. Історія Зороківської школи є досить давньою, адже перша згадка про її заснування датується 1882 роком. Першим культурно-освітнім центром на селі тоді була церква. З „Історико - статистичного опису приходів Волинської єпархії", за М.І. Теодоровичем відомо , що першими вчителями були: священик Іліан Пантелеймонович Кульчицький ( з 1870 року); псаломник -Йосип Маркіянович Подмишальський (з 1886 року) та пономар - Лука Матвійович Марчевський. В школі на той час навчалось 15 учнів.
В 1869 році в селі працював винокурний завод. Крім цього в селі Верболози працювала фабрика по виробництву фаетонів, печатка якої збереглася до цього часу (знаходиться в Черняхівському музеї).
В Зорокові в 1913 році було відкрите двокласне сільське училище. Приміщення стоїть до цього часу
Першими працівниками були:
Завідувач - Заріцький Вікентій Павлович (освіта - вчительська семінарія); Законоучитель: священик Крижанівський Антоній Макарович; Вчитель: Зуєв Митрофан Дмитрович ( освіта - педагогічні курси); Вчителька: Ястржебська Лисавета Антонівна; Вчитель співів: Герасим Козиренко. Юліян Мовчан, наш видатний односельчанин в книзі «Незабутнє і непрощенне» пише: «Пригадую, був, здається ,1916 чи 1917 рік, коли ми пішли з матір'ю на посвячення новопобудованої гарної, вимурованої з червоної цегли школи в нашому селі. Тоді з такої нагоди всім відвідувачам давали безкоштовно пиво, яке наливали до кухлів з великих дерев'яних бочок. Людей було багато, всі вони були в радісному і піднесеному настрої. Пізніше, вже будучи стар¬шим, я довідався, що з нагоди відкриття школи тоді до села приїхав із Житомира завідуючий відділу губерніальної освіти на прізвище Кандиба.»
В селах Зорокові, Вишполі, Іванкові радянська влада встановлена була в 1918 році. Сільська Рада в Зорокові була обрана в квітні 1921 року, а до того селом керував комітет незаможних селян (комнезам та ревком).
Першим головою комнезаму був обраний Коломієць Михайло Лукич, пізніше він став і першим головою колгоспу.
В липні 1941 року села Зороків, Іванків, Вишпіль були окуповані німцями, частина людей до цього була мобілізована в Радянську Армію. А з тих людей, що залишилися в селі, частина пішла в партизани. Це із села Зорокова: Мовчан Софія Максимівна (нагороджена ордером
Червоної Зірки, Куліба Ольга Савівна, Забродська Антоніна Петрівна, Данилівський Казимір Антонович, Логвинчук Петро Федорович, Коломієць С.Д., Степаненко B.Р., Коломієць Д.С. За участь в партизанському русі нацисти спалили хати, жінок і дітей Данилівського К.А. і Коломійця С.Д. Пам'ять про них буде жити вічно.
В період Великої Вітчизняної війни 117 чоловік села Зорокова віддали своє життя в боротьбі з фашистами. А взагалі зі зброєю в руках воювали з фашистами із с. Зороків 118 чоловік, із с. Іванків - 35 чоловік, із с. Вишпіль - 79 чоловік. Всього 232 чоловіки, із них 98 нагороджені бойовими орденами і медалями.
На братських могилах воїнів - визволителів поставлені обеліски.
В післявоєнні роки всі три села об'єднались в одне господарство - колгосп ім. Фрунзе, де було 2174 га орної землі, 140,5 га луків і пасовищ, 91,5 - лісу, 2,08 га - ставів.
Напрям господарства був - зерново-картоплярський і льонарський, з розвиненим м'ясо-молочним тваринництвом. В рослинництві вирощували жито, озиму пшеницю, ячмінь, овес, кукурудзу і картоплю.
Села Зороків, Іванків і Вишпіль - електрифіковані і радіофіковані. В усіх селах були магазини, медпункти. В Зорокові - відділення зв'язку, Будинок культури, сільська бібліотека. В селах Зороків і Вишпіль працювали школи, клуби, сільмаги.
В 80-і роки XX століття колгосп ім. Фрунзе був переведений в радгосп по вирощуванню насіння овочевих культур і названий радгоспом "Черняхівський". Радгосп належав до системи «Союз сорт насіннєовоч», таких радгоспів на той час було лише 6 на УРСР.
Завдяки сприянню на той час голови радгоспу В.А.Гладиша та членів правління - Л.В. Сінкевич, Б.П.Забродського та депутата Верховної Ради СРСР - Л.Ф.Сівченко, у 1989 році в селі Зороків відкрилась нова школа. Типове двоповерхове приміщення розраховане на 200 учнів. Пізніше селяни почали переходити на фермерський тип господарювання.
1 вересня 1989 року дітлахи двох сіл Зорокова та Іванкова вперше сіли за парти у приміщенні нової школи. Першими педагогами нової школи були:
Неподобний Василь Петрович - директор школи;
Сидорчук Галина Броніславівна - завуч;
Кухарчук Тетяна Дмитрівна - бібліотекар;
Колесник Валентина Анатоліївна - піонервожата;
Кесельман Елла Семенівна - вчитель російської мови та літератури;
Скумін Михайло Степанович - вчитель фізики та трудового навчання;
Юрченко Галина Валентинівна - вихователь групи продовженого дня;
Кухарчук Галина Казимирівна- вчитель початкових класів;
Шелігацька Катерина Анатоліївна - вчитель математики;
Костюк Інна Андріївна - вчитель початкових класів;
Вільницька Людмила Анатоліївна - вчитель української мови;
Приймак Олена Борисівна - вчитель іноземної мови. Нині в Зороківській ЗОШ І-ІІІ ступенів нанчається 80 учнів, працює 20 вчителів. Педагогічний колектив школи не стоїть осторонь педагогічних новацій і йде «в ногу з часом», а в де чому і на крок вперед. Так, в школі створена і діє своєрідна система виховного процесу, а проблемна тема школи «Навчання і виховання учнів на засадах козацької педагогіки». Зороківська -козацька школа активно співпрацює з МГО «Козацтво Запорізьке».
Площа сучасних населених пунктів Зороків, Вишпіль, Іванків складає 715 та. На території трьох сіл проживає 940 чоловік населення, в тому числі - 71 дитина дошкільного віку, 143-шкільного віку, молоді до 35 років - 208 чоловік, 426 громадян працездатного віку, 320 пенсіо¬нерів, 35 громадян перебувають на обліку в центрі зайнятості.
На території сільської ради працює три фельдшерських пункти, два сільських будинки культури, клуб, три сільські бібліотеки, п'ять магазинів, дві загальноосвітні школи, два дитячих садки, два підприємства по обробці природного каменю (керівники підприємств - Марченко В.П. та Окрушко М.Л.)
В складі виконавчого комітету 7 чоловік. Очолює його сільський голова Лисюк Г.М., заступник голови ради - Шевцов O.A., секретар сільської ради - Логвинчук Л.Р.
До складу сілької ради входять 13 депутатів. Депутати працюють активно над вирішенням питань передачі в оренду земельних ділянок та встановлення орендної плати, погодження ціни та надання дозволу на продаж земельних ділянок, внесення змін до бюджету сільської ради та інших важливих питань, що сприяють соціально-економічному розвитку населених пунктів сільської ради.
В 1998 році розпочалася газифікація села Виш піль. До кінця 2007 року газові мережі прокладено по всіх вулицях села. На даний час виготовлено проектно-технічну документацію по газифікації села Зороків, проведено геодезичні роботи по газифікації села Іванків.


" Історія Черняхівщини: етапи становлення і сучасність."-Ж.:ОП"Житомирська облдрукарня",2009.-848с.;іл


Подробнее Просмотров: 5347Раздел: Історія районів Житомирської області » Історія Черняхівського району Автор: ALEXКомментарии (0)

Другие новости по теме:

  • Село Вишпіль Черняхівського району.
  • Село Мокренщина Черняхівського району.
  • Село Коростелівка Черняхівського району.
  • Село Нові Сали Черняхівського району.
  • Село Росівка Черняхівського району.
  • Інформаційне повідомлення

    Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі в даній статті.

    Обмін посиланнями з сайтами міст україни