DataLife Engine > Історія Черняхівського району > Село Вишпіль Черняхівського району.

Село Вишпіль Черняхівського району.


26 липня 2009. Разместил: ALEX


Село Вишпіль розташоване за 10 км. від районного та 11 км. від залізничної станції Гор¬баті. Дворів — 151, населення - 380 чоловік. Площа населеного пункту — 307,0 га. Площа господарських земель — 1553,0 га
Назва села Вишпіль походить від слова "шпилька". Земельна ділянка, на якій проживали селяни і яка належала польському панові Салісу була видовжена і з одного боку закінчувалась вузькою смужкою, схожою на шпильку. Звідси і пішла назва. Більш вірогідно, що згідно старовинних назв європейських міст - "поль" значило город, місто, (наприклад, Ігнатполь - Овручський район, Ігнатове поле (місто); Мирополь - місто миру, Романівський район). Вишполь - високе місто. Як видно, село і взяло таку назву шпіль, Вишпіль.
До 1905 року в селі була лише одна грамотна людина. Це Мамрай Прокіп, який будучи солдатом самотужки навчився читати і писати. В 1905 році в селі було відкрито церковно-приходську школу. Навчання в цій школі велося виключно російською мовою. Першим вчителем школи був Пилькевич з містечка Черняхів.
До революції 1917 року значна частина земельних площ в селі Вишпіль належала поміщику Душневському.
В 1926 році у Вишполі було створено комуну. Село Вишпіль входило до Зороківської сільської Ради, а в 1928 році була створена Вишпільська сільська рада. Першим головою сільради був Шевчук Олександр, секретарем - Дятел М.Т. Першими комуністами в селі Вишполі були Кушнір і Носаль, а комсомольцями - Шевчук Микола Устимович, Прокопчук Сергій Трохимович, Пархомчук Володимир Прохорович, Дятел Микола Тимофійович.
Після закінчення громадянської війни в с. Вишполі в бувшому поміщицькому маєтку, була створена колонія червоних інвалідів (громадянської війни). Головою колонії був Данилюк В.
В 1927 році з даної колонії була утворена комуна ім. Щорса, яка в 1933 році перейшла на статут колгоспу. Першим головою даного колгоспу був Дятел Федір Степанович. Пізніше до 1939 року головою даного колгоспу був Бурнейко Віктор Йосипович.
В 1930 році тут був організований колгосп, першим головою якого був Трохименко Іван. 08 липня 1941 року село захопили фашисти. Під час війни в селі діяла партизансько—підпільна група під керівництвом місцевого жителя Дятла Михайла Тимофійовича. У її складі було сім чоловік. Це : Дятел М.Т., Штоль В.П., Штоль В.В., Приходько А..Я., Бідун Н.К., Мендель М.І. і лісник Ольхович. Група діяла під керівництвом Житомирського обкому КПУ. На території Вишполя велися жорстокі бої і в ніч на новий 1944 рік село було звільнено.
70 жителів села загинуло на фронтах війни, багато було покалі¬чено. За бойові заслуги багато було нагороджено орденами і медалями. На честь загиблих воїнів-визволителів біля місцевої школи встановлено обеліск.
З 1998 року розпочалася газифікація села Вишпіль. В даний час село повністю газифіковано. Є два магазини, загальноосвітня школа І -II ступенів, фельдшерський пункт, будинок культури, дитячий садок.
" Історія Черняхівщини: етапи становлення і сучасність."-Ж.:ОП"Житомирська облдрукарня",2009.-848с.;іл